Forum Zbieram WP - Forum Kolekcjonerskie Strona Główna

 Kolekcjonowanie fotografii
Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
bolas
Administrator



Dołączył: 18 Lut 2008
Posty: 1229
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Królestwo Czerwonej Cegły

PostWysłany: Pon 10:14, 29 Mar 2010    Temat postu: Kolekcjonowanie fotografii

Wielu z nas zbiera zdjęcia z okresu II RP. Znalazłem ciekawy artykuł w sieci prezentujący ogólne spojrzenie na temat kolekcjonowania fotografii. Warto przeczytać, polecam Wink



Wstawiam tylko fragment, całość dostępna pod linkiem:
[link widoczny dla zalogowanych]

Cytat:
(...) Można być miłośnikiem fotografii na wiele sposobów. Można być znawcą fotografii, samemu nie fotografując. Można interesować się historią fotografii. Można zostać galerzystą i zajmować się organizowaniem wystaw. Można być “pstrykaczem” i uwieczniać na zdjęciach bliskich. Można być zawodowcem, który fotografuje na zlecenie. Można traktować fotografię jako hobby, która daje jedynie własną satysfakcję. Można być miłośnikiem czegokolwiek, w czym fotografia pozwala w pełni uczestniczyć. Można uwielbiać przyrodę, obserwować zwierzęta, a fotografię traktować jako dodatek do tej pasji. Można interesować się techniką i technologią. Można kolekcjonować aparaty i sprzęt fotograficzny. Można zakochać się w technikach szlachetnych, albo opanować jedną z nich np. platynę, transfer, ręczne kolorowanie. Można być fanem jednej marki na przykład Nikona lub Leicy. Można udzielać się na internetowych stronach. Można także na różne sposoby kolekcjonować zdjęcia.

(...)
Aby kolekcjonowanie stało się w Polsce popularne, konieczne wydaje się przyzwyczajenie autorów do przyjętych od początku lat 80, przez międzynarodowe środowisko fotograficzne praktykowanych zasad. Fotografię w obrocie kolekcjonerskim, prywatnym i muzealnym, dzieli się według kategorii:
I. Odbitka niepowtarzalna – Unique print
- jedyna istniejąca odbitka zdjęcia, unikalna, niepowtarzalna, która zachowała się z przeszłości, której negatyw nie istnieje lub go wcale nie było w związku z zastosowaną technologią wykonania procesu pozytywowego. Nie istnieją też inne kopie tego zdjęcia.
Przykłady: dagerotypy, luksografie, autochromy, oraz zdjęcia z polaroida – jeśli nie powstawał negatyw.
Najbardziej cenione są oczywiście rzadko spotykane fotografie. Ich ceny są wyższe od cen fotografii ogólnie dostępnych.
Fotografowie sami zaspokajają potrzeby rynku, wykonując dodatkowe powiększenia, które również cieszą się uznaniem. Wiele popularnych zdjęć, utrzymuje wysokie ceny, nawet wtedy, kiedy autor wykonał kilka kopii tej samej pracy. Tak było w przypadku Ansel’a Adamsa i zdjęcia„Moonrise Over Hernandez”. Paryski Dom Aukcyjny Drouot-Richelieu zdjęcie sygnowane EW5/50 Edwarda Westona (1925 rok), sprzedał za 17 000 euro. Rynkiem fotografii rządzą prawa popytu i podaży.

II. Odbitka współczesna negatywowi – Vintage print
- oznacza odbitkę wykonaną z oryginalnego negatywu, powstałą w czasie zbliżonym do powstania negatywu, wykonaną przez autora lub pod jego nadzorem. Ten rodzaj odbitek bywa też określany “zdjęcie z epoki” . Prace w tej kategorii są sygnowane i datowane.
Zdjęcia, które zostały wykonane niedługo po naświetleniu negatywu, mają większą wartość niż odbitka zrobiona później. Jednak wiele osób kolekcjonuje kopie, które należą do kategorii Life Time Print. Przeważnie ważna staje się tu cena odbitki.

III. Odbitka z przedłużonego czasu – Life Time Print
- zdjęcia wykonane przez fotografa lub pod jego nadzorem, z oryginalnego negatywu wykonane wiele lat po powstaniu negatywu. Ważne jest podanie dat powstania negatywu i pozytywu (1980/2005).

VI. Odbitka współczesna – Modern Print
- współczesne fotografie, wykonane przez autora w okresie bliskim powstania negatywu, w której prace są zazwyczaj sygnowane nazwiskiem, datowane i opisane według zasad. Odbitki powinny zawierać numer kopii i wielkość nakładu. Po wykonaniu określonej liczby kopii, negatyw powinien mieć obcięty róg lub zostać zniszczony.
Do tej kategorii, zaliczamy też fotografie w technikach szlachetnych, wykonane współcześnie.

Zasady wykonania nakładu artystycznego fotografii: nakład ograniczony do 30 odbitek galeryjnych (taki uznany jest w Polsce za rękodzieło, powyżej tej ilości, to masowa produkcja, wynika to z ustawy o VAT). Do tego można doliczyć 30%, odbitek przeznaczonych nie na sprzedaż.
Czyli 30 egzemplarzy galeryjnych na sprzedaż, numerowanych kolejno – 1/30,
5 egzemplarzy autorskich nie na sprzedaż, numerowanych oznaczonych artist proof (a.p.) albo epreuve d’artiste (e.a.) wraz z liczbą – a.p. 1/5,
3 egzemplarze gabinetowe nie na sprzedaż, numerowane kolejno – I/III
2 egzemplarze archiwalne nie na sprzedaż, numerowane kolejno, oznaczonych – A I/II

V. Odbitka wznowiona – Reprint
- odbitki wykonane z oryginalnego negatywu bez udziału autora. Tak opracowane zdjęcia mogą być podpisywane przez kopistę, właściciela negatywu i praw autorskich. Farm Security Administration i Library of Congras sprzedaje w ten sposób zdjęcia znakomitych autorów dokumentujących życie ludności Stanów Zjednoczonych w latach wielkiego kryzysu.

VI. Odbitka reprodukcja – Copy Print
- dotyczy dawnych fotografii. Zdjęcia wykonane z odbitki unikatowej lub oryginalnej, przez zastosowanie reprodukcji lub wykonanie internegatywu. Odbitki tej kategorii powinny być odpowiednio opisane nazwiskiem autora, wydawcy i właściciela praw autorskich oraz prawa do reprodukcji.

Kolekcjonowanie fotografii na zachodzie, staje się modne i dochodowe. W Polsce jest zjawiskiem nowym, a autorzy rzadko stosują przyjęte opisy podnoszące wartość fotografii. „Jest niewielu kolekcjonerów, więc niewielu fotografów przygotowuje odbitki kolekcjonerskie, – mówi artysta fotograf Sergiusz Sachno – właściwie tylko ci, którzy pracują w szlachetnych technikach np. gumy. A skoro nie ma odbitek kolekcjonerskich, to i grono kolekcjonerów jest niewielkie”.
Na zachodzie zasady te są ogólnie przyjęte i stosowane. W Polsce autorzy niechętnie podporządkowują się tym regułom. Choć nie ma obowiązku ich stosowania, lecz przez ich brak tracą sami autorzy i ich fotografie.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
bolas
Administrator



Dołączył: 18 Lut 2008
Posty: 1229
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Królestwo Czerwonej Cegły

PostWysłany: Śro 23:06, 09 Cze 2010    Temat postu:

Nabyłem ostatnio kilkanaście negatywów z epoki przedstawiających WP w polu (głównie SPR). Z ciekawości pytanko, czy ktoś z Was ma w kolekcjach również tego typu pamiątki. Negatywy są rzadko spotykane i jak zauważyłem zupełnie ignorowane, a przecież z puntku widzenia praktyk fotograficznych to odbitka jest rzeczą cenniejszą. Bez niej nie ma odbitki ... ba setek, jak nie tysięcy odbitek.

Z racji mojej fascynacji przedwojenną fotografią podpytuję też pod kątem poznawczym. Nie ukrywam, że mnie temat interesuje. Przymierzam się do małego artykułu, żeby temat nieco przybliżyć. Czy ktoś z Was ma może jakieś negatywy na płytach szklanych ? Ciekawią mnie formaty zachowanych egzemplarzy. Wydaje się że najpopularniejszymi formatami wtedy były płyty 9x12, 10x15 i 13x18 cm. Może ktoś posiada jakieś ?


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
dominiczeq




Dołączył: 28 Lut 2008
Posty: 148
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Galicja

PostWysłany: Śro 22:02, 06 Paź 2010    Temat postu:

Mam dwa szklane negatywy z epoki. Zawsze mnie denerwuje fakt, że nie wiem za bardzo w jaki sposób je wyeksponować? Leżą zawinięte i nikt ich nie widzi. Na jednym dwóch mężczyzn, jeden w garniturze, drugi szabla, rogatywka, w jakiejś willi, na wystawie? Napis "Zakopane 16.02.1931. Na drugim oficer? szabla, rogatywka na schodach przed wejściem do pieknego, okazałego gmachu.
U mnie w mieście starzy fotografowie wyginęli, czy cyfrowi mogą zrobioc odbitki z takiego negatywu? Pozdrawiam Kolegów


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
dominiczeq




Dołączył: 28 Lut 2008
Posty: 148
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Galicja

PostWysłany: Śro 22:05, 06 Paź 2010    Temat postu:



Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Berlin
Admin Młodszy



Dołączył: 19 Lut 2008
Posty: 1124
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: miasto z morza i marzeń

PostWysłany: Czw 9:22, 07 Paź 2010    Temat postu:

Mozesz zrobic skany tych zdjec, odwrocic kolory i powinno byc OK, nastepnie wydrukowac. Mozna tez wykorzystac skaner z mozliwoscia skanowania przezroczy... lub w necie 'lekcji' wywolywania tych klisz

Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Berlin dnia Czw 9:23, 07 Paź 2010, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
bolas
Administrator



Dołączył: 18 Lut 2008
Posty: 1229
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Królestwo Czerwonej Cegły

PostWysłany: Czw 9:54, 07 Paź 2010    Temat postu:

Ja troszkę się interesuję fotografią przy okazji i zdarzyło mi się współcześnie popełnić kilka takich zdjęć na szkle w technikach z XIX wieku. Jakość jest fenomenalna. Współcześnie bez problemu uzyskasz odbitkę z takiego negatywu. Opcje są dwie - albo tradycyjnie na powiększalnik, albo po prostu można ją zeskanować na odpowiednim skanerze fotograficznym. Mój skanuje wszystko do formatu A4. Skaner do przeźroczy nie pomoże, bo to negatyw, a negatyw skanuje się inaczej niż materiały transparentne (to inny nośnik). Najlepszą jakość oczywiście uzyskasz na tradycyjnym powiększalniku, ale ciężko obecnie zakupić taki który pozwala pracować na negatywach większych niż 6x9 cm - a to podejrzewam, że jest albo 9x12 albo 13x18 cm, tak ? Opcji z robieniem zdjęcia aparatem i odwracania kolorów nie polecam, stracisz dużo szczegółów i jakość obrazu spadnie.

Jakbyś miał problem, to chętnie pomogę. Ostatnio Pawłowi też pomagałem ze starym negatywem. Negatyw szklany powinno się starannie przechowywać, eksponowanie go nie bardzo ma sens bo narażasz go na działanie kurzu, pyłków i innych rzeczy które mogą uszkodzić obraz. Zauważcie że na odbitkach z epoki często są napisy "Płyty przechowuję się" wraz z adresem danego atelier.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez bolas dnia Czw 9:55, 07 Paź 2010, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Berlin
Admin Młodszy



Dołączył: 19 Lut 2008
Posty: 1124
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: miasto z morza i marzeń

PostWysłany: Czw 10:36, 07 Paź 2010    Temat postu:

Bolek masz racje przezrocza a negatyw to nie to samo..pisalem przed wypita kawą Smile

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
PawelFB




Dołączył: 05 Paź 2010
Posty: 79
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Jarocin

PostWysłany: Czw 21:27, 23 Gru 2010    Temat postu:

Bardzo fajny negatyw, przeszedł mi kiedyś koło nosa negatyw z oficerem.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
dominiczeq




Dołączył: 28 Lut 2008
Posty: 148
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Galicja

PostWysłany: Wto 17:10, 04 Sty 2011    Temat postu:

Witam. Popracowałem nad negatywami no i jest efekt....mnóstwo szczegółów zero ziarna i pikselozy.




Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
bolas
Administrator



Dołączył: 18 Lut 2008
Posty: 1229
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Królestwo Czerwonej Cegły

PostWysłany: Wto 17:27, 04 Sty 2011    Temat postu:

Pięknie wyszły. Szklana płyta i w ogóle negatywy z aparatów średnio, a szczególnei wielkoformatowych z dawnych czasów to nadal nokaut w porównaniu z tym co dają współczesne aparaty cyfrowe. Z takiej płyty mozna wycisnąc 100x więcej niz z większości cyfraków współczesnych, a potencjalna ilość megapikseli po zeskanowaniu to wręcz jak pięśc Tysona przy tym co dają aparaty obecne.

Płyte poza tym można zeskanować kilka razy - raz aby wydobyć detale z cieni, później na detale w światłach i jedno ogólne i dostajemy wspaniałą rozpiętość tonalną. Do tego ostrość dawnych obiektywów nie ma sobie równych. Po skanie warto tylko na komputerze usunąć pewne defekty - jak paproszki, pęknięcia, skorygować walącą się kompozycję i tak dalej ... w efekcie można mieć przepiękne zdjęcie.

Ostatnio miałem nieco szczęścia i dawny pracodawca sprezentował mi odnalezione jakiś czas temu płyty szklane bydgoskiej wytwórni Opta. Podejrzewam, ze Opta to okupacyjna nazwa polskiej przedwojennej fabryki Alfa - znanej z doskonałych materiałów fotochemicznych. Płytki były szczelnie zapakowane, jest więc szansa że da się je jeszcze naświetlić i na pewno spróbuje. To będzie niezłe wyzwanie - strzelić zdjęcie apartem z lat 20-tych na tak starym nośniku i to wywołać poprawnie. Najstarszy na jakim pracowałem to połowa lat 50-tych Smile Na pewno jakość już nie będzie taka jak wtedy, ale zobaczymy.



Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Lech63




Dołączył: 14 Lut 2010
Posty: 124
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Przemyśl

PostWysłany: Wto 17:38, 04 Sty 2011    Temat postu:

Ciekawe zdjęcia z tym, że to pierwsze wyszło na "lewą stronę" (sierżant ma piórko z prawej strony a mundur i peleryna zapina się na damską stronę) ale mimo wszystko zajefajnie.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
bolas
Administrator



Dołączył: 18 Lut 2008
Posty: 1229
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Królestwo Czerwonej Cegły

PostWysłany: Wto 17:57, 04 Sty 2011    Temat postu:

Ciekawą ma kurtkę ten sierżant ... wygląda na sukienną żolnierską, ale z doszytymi guzikami na mankietach. Do tego "gabardynowe" spodnie, rzadko widać takie zestawienia. Zwykle mundur pozasłużbowy w całości szyto jako "gabardynowy".

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Berlin
Admin Młodszy



Dołączył: 19 Lut 2008
Posty: 1124
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: miasto z morza i marzeń

PostWysłany: Wto 20:14, 04 Sty 2011    Temat postu:

Piekna ostrosc

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
bolas
Administrator



Dołączył: 18 Lut 2008
Posty: 1229
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Królestwo Czerwonej Cegły

PostWysłany: Wto 22:14, 04 Sty 2011    Temat postu:

Polecam Wam serwis [link widoczny dla zalogowanych] - to taka galeria fotograficzna. Jej odmienność polega na tym, że w 95% tworzą ją zdjęcia z przełomu XIX i XX wieku - praktycznie wszystkie wykonane archaicznymi aparatami na szkle w zapomnianych już dawno technikach. Jakość, ostrość i plastyka obrazu nokautują. Galeria ma formę blogu, codziennie dodawane jest jedno nowe zdjęcie wraz z opisem. Po kliknięciu w dane zdjęcie możemy je powiększyć do wielkiego formatu (zwykle większy niż monitor), dzięki czemu można w pełni poczuć jakość obrazu. Serdecznie polecam, bo szczęka sama wypada ...

Kilka nokautujących perełek:
[link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych]

Znajdziecie tam wiele różnych zdjęć, głównie to życie codzienne na ulicach amerykańskich miast, zazwyczaj pomiędzy 1900 a 1915 rokiem. Co jakiś czas zdarzają się jednak zdjęcia wojskowe z pierwszej i drugiej wojny, są również cuda w postaci słynnych slajdów Kodachrome z lat 30/40-tych - rewelacja:

[link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez bolas dnia Wto 22:18, 04 Sty 2011, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
szkop667




Dołączył: 06 Kwi 2008
Posty: 72
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: BERLIN

PostWysłany: Pon 4:34, 31 Sty 2011    Temat postu:

Dzienks za linka Bolas, wspanialy trip w przeszlosc!

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zbieram WP - Forum Kolekcjonerskie Strona Główna -> Fotografie z epoki Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następny
Strona 1 z 4

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
gGreen v1.3 // Theme created by Sopel & Programosy
Regulamin